خانه ی هنرهای صورتی
پنجشنبه 21 فروردین 1393 :: نویسنده : سارا
دستکش فر اگر مرتباً از فِـر اجاقتان استفاده می کنید یک جفت دستکش فر بدوزید تا هنگام شیرینی پزی و کار با فر اجاق گاز ، دستانتان بر اثر حرارت آسیب نبیند.
مواد لازم

ـ پارچه طرح دار (از تکه پارچه های موجود در خانه و یا پارچه لباس های قدیمی نیز می توانید استفاده کنید)

ـ پارچه آستری 
ـ پشم شیشه لایه ای (متری) ـ لوازم خیاطی شامل نخ، سوزن، قیچی ، سوزن ته گرد، مداد...


ـ کاغذ الگو 
ـ نوار اریپ
روش دوخت
ابتدا با توجه به اندازه دست خود، دو شکل موجود در تصویر ? را بر روی کاغذ الگو طراحی کنید. سپس دور آن را ببرید و هر یک از آنها را به عنوان الگو بر روی پارچه طرح دار، پشم شیشه و پارچه آستری بیندازید و از هر کدام با احتساب ?? میلی متر جای دوخت در اطراف الگو، یک عدد برش بزنید. به این ترتیب از هر یک از الگوها سه عدد شکل دستکش شامل پارچه اصلی، پارچه آستری و پشم شیشه حاصل می شود.
ابتدا پارچه آستری بریده شده براساس الگو را از قسمت پشت بر روی میز و یا زمین پهن کنید و بر روی آن لایه پشم شیشه و در نهایت پارچه طرح دار اصلی را قرار دهید.
پس از آن که سه لایه بر روی هم قرار گرفت، روی پارچه طرح دار دستکش را به صورت طولی کوک هایی با فواصل مساوی بزنید. (تصویر? ) این کار دارای دو مزیت است: ?ـ مسیر چرخ کاری بر روی دستکش مشخص می شود؛ 
اکنون هر سه لایه محکم بر روی هم قرار دارند.
پس از مشخص شدن مسیر چرخ کاری در هر دو قسمت رو و پشت دستکش، با چرخ خیاطی روی خطوط کوک زده شده را به صورت مارپیچ (مانند تصویر ?) بدوزید.
سپس به اندازه ده سانتی متر از نوار اریب ببرید و به دو نیم تا کنید. به این صورت حلقه ای ایجاد می شود که توسط آن می توان دستکش را به هر قلابی در آشپزخانه آویخت. نوار اریب حلقه ای شکل را بر روی ساق یکی از وجوه دستکش (رو یا پشت) و بر روی داخلی ترین لایه (آستری) قرار دهید و با نخ و سوزن کوک بزنید. 
نکته: اگر هنگام برش پارچه طرح دار، ساق دستکش را کمی بلندتر از بقیه قسمت های زیرین در نظر گرفته اید ابتدا مانند تصویر ? میزان اضافی آن را به اندازه بقیه لایه ها ( پشم شیشه و آستری) به طرف داخل برگردانید و با کوک ثابت کنید. هر دو وجه دستکش ( پشت و رو) را به صورت برعکس از قسمت روی پارچه طرح دار بر روی هم قرار دهید و با چرخ خیاطی دور تا دور دستکش را به جز قسمت ورودی ساق، به هم بدوزید. به این ترتیب، پس از برگرداندن، دستکش کامل حاصل می شود. 
دوخت نوار اریب لبه ساق: ابتدا نوار اریب را به اندازه دور ساق دستکش به اضافه دو سانتی متر برای جای دوخت ببرید. سپس آن را به صورت عرضی تا کنید و یک قسمت آن را در زیر یک لبه ساق و نیمه دیگر را بر روی آن قرار داده و کوک بزنید. پس از پایان این کار، محل اتصال نوار اریب و پارچه دستکش را به صورت زیگزاگ بدوزید. برای این منظور از یکی از درزهای دستکش (ترجیحاً درز کناری که حلقه آویز برای آن در نظر گرفته شده است) شروع کنید و در همان محل نیز خاتمه دهید. نوع مطلب :
برچسب ها : دستکش، دستکش فر، تزیینات آشپزخانه، گلسازی، گلدوزی، تزیینات منزل، آشپزی،
لینک های مرتبط :


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سارا
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 >
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات